Prezident České republiky Petr Pavel dnes podepsal zásadní zákon, který významně ovlivní kryptoměnový průmysl. Nová legislativa narovnává daňová pravidla pro kryptoměny, zajišťuje stabilní regulatorní rámec a implementuje evropské nařízení MiCA způsobem, který podporuje inovace a rozvoj celého odvětví. Česko se tímto krokem stává atraktivní destinací pro nejmodernější projekty z oblasti kryptoměn.
Česká kryptoměnová asociace, která se již roky zasazuje o narovnání podnikatelského prostředí v ČR, hrála klíčovou roli v přípravě této legislativy a vysvětlovala přínos kryptoměn pro tuzemskou ekonomiku. „Předkládané návrhy byly ještě před několika lety zcela nemyslitelné, nyní s nimi souhlasili všichni přítomní zákonodárci. Za tímto bezprecedentním sepětím politických stran stojí obrovský kus práce nejen asociace, ale celé české krypto komunity, kterou se podařilo stmelit,“ uvádí František Vinopal, předseda České kryptoměnové asociace, která od začátku stála u zrodu návrhů.
Nová legislativa přináší jasná pravidla pro zdanění kryptoměnových transakcí, zajišťuje dlouhodobou stabilitu a předvídatelné prostředí pro podnikatele v tomto odvětví a zavádí právo na bankovní účet pro kryptoměnové firmy, které projdou licenčním řízením. O všechny tyto změny kryptoměnový sektor už řadu let usiloval.
„Kryptoměny nejsou pouhým technologickým trendem, ale klíčovou součástí budoucnosti české ekonomiky. Tento sektor má potenciál přinést nejen výrazné příjmy do státního rozpočtu, ale také vytvořit stovky až tisíce pracovních míst,“ dodává Vinopal.
Česká republika si upevňuje svou pozici jako jeden z lídrů evropského kryptoměnového průmyslu. Díky úzké spolupráci kryptoměnové a politické scény mohou české směnárny, burzy, softwarové i hardwarové firmy nadále rozvíjet tento obor a určovat směr celé Evropě.
Kryptoměny získávají na významu i v dalších evropských zemích. Například Německo nahlíží na kryptoměny jako na finanční nástroje a podporuje jejich regulaci. Časový a hodnotový test na kryptoaktiva je zde běžný už řadu let. Švýcarsko zase vytvořilo tzv. „Crypto Valley“ v kantonu Zug, kde se soustřeďují přední kryptoměnové společnosti a start-upy díky příznivému daňovému a regulatornímu prostředí. Progresivní cestu zvolilo i Lichtenštejnsko, které je příkladem, že i velmi malý stát může přilákat množství zahraničních investic. Česko se tak nyní opět staví do čela tohoto evropského peletonu, a to nejen díky své dlouholeté tradici v oblasti fintechu, ale i díky stabilnímu regulatornímu prostředí, které umožní prosperovat dalším inovacím v kryptoměnovém sektoru.